• Auschwitz Bauleitung. Projektowanie obozu śmierci / Auschwitz Bauleitung. Designing a Death Camp Piotr M. A. Cywiński

Okładka Twarda
60.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 10 dni
Cena przesyłki 15
Odbiór osobisty 0
Poczta Polska - Kurier Pocztex48 15
Paczkomaty InPost 17
Kurier DPD 20
Kurier DPD (Pobranie) 25
Dostępność Duża dostępność
Waga 0.15 kg
ISBN 9788377043806

Zamówienie SMS: 510284318

Zostaw telefon
Ten polsko-angielski album przedstawia wstrząsający obraz obozu jako machiny śmierci zaprojektowanej w najmniejszym szczególe.
 
Bazą i sednem tego opracowania stały się plany, które powstały w biurze budowlanym Auschwitz Bauleitung. Biuro to, na czele którego stali esesmani, a pracownikami byli więźniowie z wykształceniem technicznym, zajmowało się projektowaniem niemal wszystkich obiektów powstających na terenie obozu. Podczas czterech i pół roku istnienia obozu architekci Bauleitung sporządzili cały szereg planów i map, rysunków technicznych, rzutów i przekrojów, projektów elewacji, makiet, a także wzorów umeblowania i aranżacji wnętrz oraz kosztorysów i dokumentacji fotograficznej na potrzeby rozwoju kompleksu obozowego. Wiele z tych dokumentów dotyczyło faktycznie wybudowanych obiektów, ale znajdują się wśród nich i niezrealizowane plany przyszłościowe lub wizje porzucone jeszcze w czasie wojny. Niektóre budowle doczekały się kilku wersji projektowych, co wskazuje na złożony proces podejmowania decyzji ostatecznych.
 
Z analizy planów wykonanych przez Bauleitung wynika, że każdy etap tworzenia i rozbudowy obozu był oszacowany, poddawany krytyce, przeprojektowywany i zatwierdzany na różnych szczeblach. Cała niemiecka inżynieria budowlana została zaangażowana do stworzenia tysięcy obiektów: bloków, baraków, wieżyczek, krematoriów, komór gazowych, ramp kolejowych, instalacji wodociągowych, rowów melioracyjnych, modelowych farm rolniczych, olbrzymich hal fabrycznych, całych osiedli budynków mieszkalnych, koszar, biur i szpitali.
 
Książka ta, w zamierzeniu albumowa, zawierająca ponad 130 wybranych i wymownych szkiców architektonicznych Auschwitz, ma pokazać ten świadomy, koncepcyjny wymiar tworzenia i rozbudowy obozu. Szkice zostały – tam, gdzie było to możliwe – uzupełnione materiałem fotograficznym pochodzącym z nazistowskiej dokumentacji.
 
Narracja tej publikacji koncentruje się na głównych etapach i przestrzeniach rozbudowy Auschwitz, starając się nie pozostawić zbytnio na uboczu jej głównych aktorów, a więc decydentów SS, więźniów architektów czy inżynierów, wykorzystywanych przez Niemców przy tworzeniu tych planów oraz całej rzeszy więźniów pracujących do całkowitego wycieńczenia przy wielkich robotach budowlanych KL Auschwitz.
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie