Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski

Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

22,00 zł
LUB

Krótki opis

Nowe i poszerzone wydanie wielokrotnie wznawianego zbioru opowiadań o dzieciach w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po raz pierwszy pojawiają się nigdy wcześniej niepublikowane opowiadania

Bogdan Bartnikowski. Dzieciństwo w pasiakach

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

Szczegóły

Bogdan Barnikowski - Dzieciństwo w pasiakach

Nowe i poszerzone wydanie wielokrotnie wznawianego zbioru opowiadań o dzieciach w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po raz pierwszy pojawiają się nigdy wcześniej niepublikowane opowiadania. Jedno z nich, pt. „Żyd”, w 1968 r. nie zostało dopuszczone do druku przez cenzurę.

Jest to jeden z najbardziej poruszających dokumentów tragicznych losów więźniów Auschwitz i wstrząsający obraz obozu widzianego oczyma dziecka. W lapidarny sposób autor opisuje głód, strach, samotność i rozpacz dzieci wyrwanych z bezpiecznego świata dzieciństwa i wydanych na pastwę przemocy i śmierci, a niemalże suchy sposób narracji wzmacnia jeszcze dramatyzm przedstawianych scen.

Bogdan Bartnikowski urodził się w Warszawie w 1932 r. W wieku 12 lat jako łącznik uczestniczył w walkach powstańczych na Ochocie. Po opanowaniu dzielnicy przez tłumiące powstanie warszawskie – w ramach sił niemieckich – oddziały SS RONA (Rosyjskiej Narodowej Armii Wyzwoleńczej) wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie. Stamtąd 12 sierpnia 1944 r. zostali oboje wywiezieni do Auschwitz. Ojciec zginął w powstaniu.

Autor był jednym z 500 polskich dzieci obojga płci, osadzonych przez Niemców w Auschwitz. Obozowe przeżycia utkwiły bardzo głęboko w jego pamięci. O swych wspomnieniach z tego okresu powiedział w jednym z wywiadów „Chciałem je wyrzucić, pozbyć się ich. Na zawsze! Zacząłem więc spisywać wspomnienia moje, moich koleżanek i kolegów. Z nadzieją, że jak je napiszę, to one ode mnie odejdą. Niestety, tak się nie stało...”.

O autorze

Dziennikarz, prozaik i poeta. Debiut literacki w 1961 r. Debiut książkowy w 1966. Wydał 23 książki prozą: opowiadania, powieści, reportaże. M.in. „Nad chmurami", Wyd. MON 1966 – opowiadania lotnicze, „Dzieciństwo w pasiakach", Nasza Księgarnia1969 – opowiadania o polskich dzieciach w Auschwitz-Birkenau, „Spojrzenie w niebo", Wyd. MON 1972 – opowiadania lotnicze, „W misji specjalnej", KAW Warszawa 1978 – reportaże ze służby polskich żołnierzy w wojskach ONZ na Bliskim Wschodzie, „Dni długie jak lata", Inst. Wyd. Nasza Księgarnia 1989 – powieść o losach dzieci w latach wojny.

Debiut poetycki w 1999. „Strofy jesienne” – wiersze, wyd. własne 1999, „Spotkanie z Nike” – wiersze, wyd. Abrys Kraków 2000, „Ślady” wiersze, – wyd. ZLP Poznań 2001, „Dotknięcie raju” – wiersze, wyd. Ibis Warszawa 2003, „Reduta Kaliska” – wiersze, wyd. ZLP Poznań 2004

Utwory Bogdana Bartnikowskiego były tłumaczone na: rosyjski, ukraiński, czeski, grecki, niemiecki i angielski.

Obecnie (2007 r.) jest na emeryturze. Pracuje społecznie w Związku Literatów Polskich i Związku Powstańców Warszawskich. Odznaczony został Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Informacje dodatkowe

Tytuł Dzieciństwo w pasiakach
Autor Bartnikowski Bogdan
Wydawca Nie
ISBN Nie
Rok wydania Nie
Okładka Nie
Inne języki Nie
Szerokość Nie
Wysokość Nie
Informacje dodatkowe Wydawca: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim 2007 Redakcja: Jadwigo Pinderska-Lech Projekt okładki: Juriana Jur 14,5 x 20,5 cm, 165 str.

Mogą cię również zainteresować następujące produkty

Anus mundi - Kielar Wiesław

Anus mundi - Kielar Wiesław

35,00 zł
Dotknięcie anioła - Henryk Schönker

Dotknięcie anioła - Henryk Schönker

35,00 zł
David Olère. Ten, który ocalał z Krematorium III

David Olère. Ten, który ocalał z Krematorium III

55,00 zł
Fotograf z Auschwitz

Fotograf z Auschwitz

60,00 zł

Tagi produktu

Inni klienci oznaczyli ten produkt następującymi tagami:

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.