Książki na temat Holocaustu

Twój koszyk jest pusty.

Przejdź do głównej treści »

Elie Wiesel - Noc

Elie Wiesel - Noc

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

15,00 zł
LUB

Krótki opis

Jedna z najgłośniejszych książek o Holokauście, ciągle utrzymująca się szczytach zachodnich list bestsellerów.

Elie Wiesel - Noc

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

Szczegóły

Jedna z najgłośniejszych książek o Holokauście, ciągle utrzymująca się szczytach zachodnich list bestsellerów. Wspomnienia pisarza, dziennikarza i działacza żydowskiego Elie Wesela, który jako 15 latek został z rodziną wywieziony w 1944 r. do Birkenau. Po selekcji na rampie i kwarantannie trafił do Auschwitz, potem do jednej z jego filii - Monowitz. W 1945 r. został ewakuowany do Buchenwaldu, gdzie doczekał końca wojny.

Sielankowy początek opowieści, kiedy widzimy autora spokojnie żyjącego siedmiogrodzkim miasteczku, mimo trwającej wojny, mocno kontrastuje z opisem pierwszych godzin spędzonych w obozie - mordowane niemowlęta i pracujące pełną parą krematoryjne piece, smród palonych ciał i ludzkie przerażenie. Wiesel bez zbędnego patetyzmu opisuje obozową codzienność, która pozbawiała ludzi resztek godności, gdy w skrajnie nieludzkich warunkach walczyli o przetrwanie, zapominając o człowieczeństwie. Z przerażeniem odkrywamy to nieludzkie oblicze świata i człowieka, tym bardziej straszne, że widziane oczami 15 letniego dziecka, które przestaje nim być.

Elie Wiesel, ur. 1928 - amerykański pisarz i dziennikarz, pochodzenia rumuńsko-żydowskiego. Urodzony w ortodoksyjnej, wielodzietnej rodzinie chasydów, w czasie wojny był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie(w Birkenau zginęły jego matka i siostra, w Buchenwaldzie ojciec). Po wojnie wyjechał do Francji, gdzie studiował na Sorbonie i rozpoczął pracę dziennikarską, jako współpracownik czasopism francuskich i izraelskich. Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej U.S. Holocaust Memorial Council - a swą działalność społeczno-polityczną i twórczość poświęcił martyrologii Żydów. Był inicjatorem budowy United States Holocaust Memorial Museum. Był profesorem nauk humanistycznych w Boston University. Napisał ponad 40 dzieł, m.in. powieści, Un di Velt Hot Geshvign (A świat pozostał milczący, 1956), La ville de la chance (1962), Le mendiant de Jerusalem (1968), Le testament d'un poete juif assassine (1980), L'oublie (1989), opowiadania, dramaty, opowieści chasydzkie i talmudyczne, eseje. W 1986 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W USA otrzymał w 1986 roku Congressional Gold Medal of Achievement. Był aktywnym syjonistą, w 1997 roku otrzymał odznaczenie Guardian of Zion Award. Zmarł 2 lipca 2016 roku.

Informacje dodatkowe

Tytuł Nie
Autor Nie
Wydawca Nie
ISBN Nie
Rok wydania Nie
Okładka Nie
Inne języki Nie
Szerokość Nie
Wysokość Nie
Informacje dodatkowe Nie

Mogą cię również zainteresować następujące produkty

 PIĘĆ LAT KACETU Grzesiuk Stanisław ( oprawa twarda )

PIĘĆ LAT KACETU Grzesiuk Stanisław ( oprawa twarda )

32,00 zł
Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski

Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski

22,00 zł
Nadzieja umiera ostatnia - Halina Birenbaum

Nadzieja umiera ostatnia - Halina Birenbaum

27,00 zł
 

Tagi produktu

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.