Kolejny zeszyt z serii komiksów historycznych o Auschwitz poświęcony jest postaci rotmistrza Witolda Pileckiego — walczącego w szeregach Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., żołnierza września 1939 r., członka ZWZ/AK, konspiratora i ochotnika do Auschwitz. Po wojnie uznany za zdrajcę Narodu Polskiego, został zamordowany w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie. Osią opowieści o losach Pileckiego jest przesłuchanie w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa. W komiksie szczegółowo przedstawiono okoliczności przybycia rtm. Pileckiego do KL Auschwitz, jego ucieczki z obozu oraz rozważane plany ataku na obóz i odbicia więźniów przez Armię Krajową.
Od Wydawcy:
Opowiadamy o Auschwitz raz jeszcze, choć w nieco odmiennej formie, z myślą o współczesnym Czytelniku, który chce pogłębić swoją wiedzę na temat obozów koncentracyjnych i obozów Zagłady utworzonych przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej.
Historię Auschwitz pokazujemy poprzez losy konkretnych ludzi, ukazując ich takimi jakimi byli, jakimi zostali zapamiętani, z ich wzlotami i upadkami, nadzieją i zwątpieniem w koszmarze i nędzy Auschwitz.
Opracowania naukowe, aczkolwiek niezwykle istotne dla zrozumienia historii rzadko docierają do młodego odbiorcy. Rzetelny komiks historyczny w atrakcyjnej szacie graficznej, napisany żywym językiem daje szansę na silniejszą identyfikację z bohaterami przedstawianych historii, daje możliwość pełniejszego wyobrażenia tragizmu wydarzeń, a przez to bardziej bezpośredniego poznania historii.
Edukacja:
Komiksy powstają we współpracy z historykami obozów koncentracyjnych i zagłady, historykami wojskowości i II wojny światowej. Pracom nad komiksem towarzyszą dogłębne konsultacje ze świadkami historii, przede wszystkim byłymi więźniami KL Auschwitz.
Komiksy historyczne „Epizody z Auschwitz" mogą być doskonałym materiałem edukacyjnym dla uczniów i nauczycieli. Każdy komiks liczy 40 stron. Oprócz pełnych dynamizmu rysunków w kolorze Czytelnik znajdzie w komiksie wstęp ukazujący tło historyczne przedstawianych wydarzeń, artykuł autorstwa badacza tematu, słowniczek terminów oraz bibliografię tematyczną.
Komiksy mogą służyć także przygotowaniu młodzieży do zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, zwłaszcza zwiedzania tematycznego — śladami bohaterów, których losy prezentowane są w kolejnych zeszytach serii. W dziale GALERIA udostępniamy wybrane dokumenty archiwalne z zasobów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, dotyczące historii opowiadanych w poszczególnych albumach serii "Epizody z Auschwitz".