Szkicownik z Auschwitz

Szkicownik z Auschwitz

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

20,00 zł
LUB

Krótki opis

Szkicownik z Auschwitz
Jest to publikowany po raz pierwszy w całości zbiór szkiców nieznanego autora wykonanych prawdopodobnie w 1943 roku na terenie Birkenau. Szkicownik został odnaleziony w 1947 roku przez byłego więźnia Auschwitz — Józefa Odi, który pełnił w tym czasie funkcję wartownika na terenie Miejsca Pamięci. Jest to wstrząsający obraz życia codziennego więźniów oraz ludzi wysyłanych na zagładę.
WERSJA JĘZYKOWA: POLSKO-ANGIELSKA.

Szkicownik z Auschwitz

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

Szczegóły

"Szkicownik z Auschwitz" to publikowany po raz pierwszy w całości zbiór szkiców nieznanego autora wykonanych prawdopodobnie w 1943 roku na terenie Birkenau.

Z kilku powodów można go nazwać dziełem wyjątkowym. Po pierwsze: powstał w obozie, w którym działalność artystyczna przedstawiająca zbrodnie była surowo zabroniona. Za rysowanie scen z życia więźnia lub ludzi prowadzonych na Zagładę groziły najsurowsze kary. Po drugie: jest to jedyny w zbiorach Muzeum zespół rysunków przedstawiających zagładę deportowanych do Auschwitz Żydów oraz eksterminację chorych i wycieńczonych więźniów obozu. Po trzecie: tylko w Szkicowniku można zobaczyć wizerunki tzw. starej rampy żydowskiej (Alte Judenrampe), na którą od wiosny 1942 do maja 1944 roku przybywały transporty przeznaczone na zagładę.

Szkicownik został odnaleziony w 1947 roku przez byłego więźnia AuschwitzJózefa Odi, który pełnił w tym czasie funkcję wartownika na terenie Miejsca Pamięci. Dwadzieścia dwie kartki tkwiły w butelce ukrytej w fundamentach baraku odcinka BIIf obozu Birkenau, niedaleko miejsca, gdzie znajdowały się komory gazowe i krematoria IV i V. Wykonano je głównie ołówkiem i częściowo podkolorowano kredką oraz tuszem.

Publikacja została opatrzona wstępem wyjaśniającym okoliczności powstania Szkicownika. Każda z dwudziestu dwóch kart prezentowana jest oddzielnie. Każdej z nich towarzyszy opis sytuacji przedstawionej na rysunku oraz relacje byłych więźniów obozu. 

Jest to wstrząsający obraz życia codziennego więźniów oraz ludzi wysyłanych na zagładę.
WERSJA JĘZYKOWA: POLSKO-ANGIELSKA.

Informacje dodatkowe

Tytuł Szkicownik z Auschwitz
Autor Nie
Wydawca Nie
ISBN Nie
Rok wydania Nie
Okładka Nie
Inne języki Nie
Szerokość Nie
Wysokość Nie
Informacje dodatkowe Nie

Mogą cię również zainteresować następujące produkty

Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz

Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz

35,00 zł
Twórczość plastyczna więźniów obozu oświęcimskiego

Twórczość plastyczna więźniów obozu oświęcimskiego

10,00 zł
David Olère. Ten, który ocalał z Krematorium III

David Olère. Ten, który ocalał z Krematorium III

50,00 zł
Władysław Siwek. Kiedyś to namaluję

Władysław Siwek. Kiedyś to namaluję

18,00 zł

Tagi produktu

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.