Szkicownik z Auschwitz

Szkicownik z Auschwitz

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

20,00 zł
LUB

Krótki opis

Szkicownik z Auschwitz
Jest to publikowany po raz pierwszy w całości zbiór szkiców nieznanego autora wykonanych prawdopodobnie w 1943 roku na terenie Birkenau. Szkicownik został odnaleziony w 1947 roku przez byłego więźnia Auschwitz — Józefa Odi, który pełnił w tym czasie funkcję wartownika na terenie Miejsca Pamięci. Jest to wstrząsający obraz życia codziennego więźniów oraz ludzi wysyłanych na zagładę.
WERSJA JĘZYKOWA: POLSKO-ANGIELSKA.

Szkicownik z Auschwitz

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

Szczegóły

"Szkicownik z Auschwitz" to publikowany po raz pierwszy w całości zbiór szkiców nieznanego autora wykonanych prawdopodobnie w 1943 roku na terenie Birkenau.

Z kilku powodów można go nazwać dziełem wyjątkowym. Po pierwsze: powstał w obozie, w którym działalność artystyczna przedstawiająca zbrodnie była surowo zabroniona. Za rysowanie scen z życia więźnia lub ludzi prowadzonych na Zagładę groziły najsurowsze kary. Po drugie: jest to jedyny w zbiorach Muzeum zespół rysunków przedstawiających zagładę deportowanych do Auschwitz Żydów oraz eksterminację chorych i wycieńczonych więźniów obozu. Po trzecie: tylko w Szkicowniku można zobaczyć wizerunki tzw. starej rampy żydowskiej (Alte Judenrampe), na którą od wiosny 1942 do maja 1944 roku przybywały transporty przeznaczone na zagładę.

Szkicownik został odnaleziony w 1947 roku przez byłego więźnia AuschwitzJózefa Odi, który pełnił w tym czasie funkcję wartownika na terenie Miejsca Pamięci. Dwadzieścia dwie kartki tkwiły w butelce ukrytej w fundamentach baraku odcinka BIIf obozu Birkenau, niedaleko miejsca, gdzie znajdowały się komory gazowe i krematoria IV i V. Wykonano je głównie ołówkiem i częściowo podkolorowano kredką oraz tuszem.

Publikacja została opatrzona wstępem wyjaśniającym okoliczności powstania Szkicownika. Każda z dwudziestu dwóch kart prezentowana jest oddzielnie. Każdej z nich towarzyszy opis sytuacji przedstawionej na rysunku oraz relacje byłych więźniów obozu. 

Jest to wstrząsający obraz życia codziennego więźniów oraz ludzi wysyłanych na zagładę.
WERSJA JĘZYKOWA: POLSKO-ANGIELSKA.

Informacje dodatkowe

EAN 9788377041345
Tytuł Szkicownik z Auschwitz
Autor Nie
Wydawca Nie
ISBN Nie
Rok wydania Nie
Okładka Nie
Inne języki Nie
Szerokość Nie
Wysokość Nie
Informacje dodatkowe Nie

Mogą cię również zainteresować następujące produkty

David Olère. Ten, który ocalał z Krematorium III.Dawid Orele

David Olère. Ten, który ocalał z Krematorium III.Dawid Orele

50,00 zł
Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz

Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz

35,00 zł
   

Tagi produktu

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.