Z otchłani - Zofia Kossak

Z otchłani - Zofia Kossak

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

23,00 zł
LUB

Krótki opis

Autorka w sposób niezwykle prawdziwy przedstawiła obozowe realia obnażając system terroru i ludobójstwa w obozach hitlerowskich.

Zofia Kossak. Z otchłani

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

Szczegóły

Wybitna pisarka Zofia Kossak urodziła się 8 sierpnia 1890 r. w Kośminie na Wołyniu. W swej bogatej twórczości wiele miejsca poświęciła tematyce historycznej i religijnej.

Podczas okupacji hitlerowskiej mieszkała w Warszawie, gdzie niezwykle aktywnie i ofiarnie uczestniczyła w działalności konspiracyjnej. Była współorganizatorką Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom ("Żegoty"). Poszukiwana przez gestapo, ukrywała się pod nazwiskiem Zofia Śliwińska.

25 września 1943 r. została aresztowana na ulicy z materiałami obciążającymi i nie zidentyfikowana uwięziona na Pawiaku. 5 października 1943 r. w transporcie 244 więźniarek przywieziono ją do KL Auschwitz II-Birkenau i ozna- czono numerem 64491.

W obozie spotkała się z pomocą i opieką więźniarek. Dzięki ich staraniom pełniła funkcję stróża nocnego (Nachtwache) w jednym z baraków, a gdy zachorowała na tyfus, została umieszczona w obozowym szpitalu w Birkenau. Byłe więźniarki w swych relacjach wspominają o jej uczestnictwie w zakonspirowanych zebraniach, o opowiadanych przez nią wydarzeniach historycznych, bajkach góralskich i legendach, dzięki którym mogły chociaż przez chwilę zapomnieć o obozowej rzeczywistości.

W kwietniu 1944 r. z wyrokiem śmierci znalazła się ponownie na Pawiaku. Usilne zabiegi Delegatury Rządu doprowadziły do jej zwolnienia na dwa dni przed wybuchem powstania warszawskiego. Wspierała je artykułami publikowanymi głównie w prasie AK. Zimę 1944/1945 roku spędziła w Częstochowie, pisząc wspomnienia z obozu zatytułowane "Z otchłani". W sposób niezwykle prawdziwy przedstawiła w nich obozowe realia. Po raz pierwszy zostały one opublikowane w 1946 roku.

W latach 1945-1956 Zofia Kossak mieszkała w Anglii. W 1957 r. wróciła do Polskii kontynuowała pracę literacką i publicystyczną. Zmarła w 1968 r.

Informacje dodatkowe

Tytuł Z otchłani
Autor Kossak Zofia
Wydawca Nie
ISBN Nie
Rok wydania Nie
Okładka Nie
Inne języki Nie
Szerokość Nie
Wysokość Nie
Informacje dodatkowe Nie

Mogą cię również zainteresować następujące produkty

Zofia Posmysz. Wakacje nad Adriatykiem

Zofia Posmysz. Wakacje nad Adriatykiem

20,00 zł
 Wytrzymałem więc jestem.Tadeusz Sobolewicz

Wytrzymałem więc jestem.Tadeusz Sobolewicz

32,00 zł
Anna Pawełczyńska. Wartości a przemoc

Anna Pawełczyńska. Wartości a przemoc

28,00 zł
Liana Millu. Dymy Birkenau

Liana Millu. Dymy Birkenau

40,00 zł

Tagi produktu

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.