Publikacja jest kolejną pozycją wydawnictwa Muzeum, poświęconą więźniom-artystom tworzącym w czasie II wojny światowej prace plastyczne w KL Auschwitz. Prezentuje sylwetkę Mieczysława Kościelniaka, wybitnego i płodnego twórcy, który pozostawił po sobie prace z różnych dziedzin — rysunku, malarstwa, grafiki — i z perspektywy więźnia obozu stworzył bogaty zbiór plastycznych dokumentów, obrazujących ludobójstwo i terror KL Auschwitz.
Doskonałe technicznie, zarówno obrazy jak i pospieszne szkice, swym ekspresyjnym realizmem poruszają do głębi. Ogromny ładunek emocjonalny i przekaz treściowy, zawarty w pracach Kościelniaka, stworzonych zarówno w obozie jak i po wojnie, pozwala odtworzyć obrazy wielu miejsc i dramatycznych wydarzeń z historii KL Auschwitz. Dzieła te stają się tym samym niezwykłej wagi dokumentem, przypominającym o okrucieństwach wojny i przestrzegającym przed niebezpieczeństwem świata ogarniętego fanatyzmem.
Książka ma spełniać zadanie upamiętniające i edukacyjne, stanowiąc ikonograficzną podstawę i uzupełnienie fragmentarycznie ocalałej dokumentacji obozowej, a także relacji i wspomnień byłych więźniów oraz powojennych opracowań i publikacji o tematyce obozowej.
Skromna objętość albumu pozwoliła na zaprezentowanie jedynie najistotniejszych prac obozowych i powojennych artysty, pochodzących głównie ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Materiał ilustracyjny i biografia Autora zostały wzbogacone fotografiami rodzinnymi, pochodzącymi z prywatnych zbiorów rodziny artysty.