• Auschwitz Legacies - Magdalena Emilewicz-Pióro, Piotr M.A. Cywiński

190.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 10 dni
Cena przesyłki 15
Odbiór osobisty 0
Poczta Polska - Kurier Pocztex48 15
Paczkomaty InPost 19
Kurier DPD 20
Kurier DPD (Pobranie) 25
Dostępność Mało
Waga 3.15 kg
ISBN 9788377040898

Zamówienie SMS: 510284318

Zostaw telefon

Po raz pierwszy w historii Miejsca Pamięci opublikowany został katalog Zbiorów, który w bardzo obszerny sposób prezentuje przechowywane w Muzeum autentyczne przedmioty związane z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Są to zarówno tysiące osobistych pamiątek po ofiarach Auschwitz, jak i dokumenty i rzeczy pozostawione przez esesmanów załogi obozowej.

Publikacja Auschwitz Legacies, której autorami są dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński oraz Magdalena Emilewicz-Pióro, to wybór, który stara się z jednej strony odzwierciedlić w sposób przekrojowy Zbiory Miejsca Pamięci, ale przede wszystkim ma ukazać złożoność historii tego największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady.

Jak piszą autorzy we wstępie, każdy z przedmiotów, nawet tych występujących w masowej ilości, jest dokumentem bardzo indywidualnych, osobistych dramatów. Niektóre przedmioty są podpisane, prawie wszystkie noszą ślady używania. Każdy z przedmiotów zabranych w ostatnią drogę zdawał się być na tyle cenny i niezbędny w życiu codziennym jego właścicieli, że znalazł miejsce w niewielkim dozwolonym bagażu.

Oprócz przedmiotów związanych z ofiarami obozu, w katalogu znaleźć można także obiekty związane z załogą SS, takie jak hełmy czy buty wartownicze. Są wśród nich także narzędzia wykorzystywane przez załogę SS do znęcania się nad więźniami i wykonywania kar. Wiele obiektów dowodzi tego, jak drobiazgowo zaplanowana i zorganizowana była obozowa biurokracja.

Część z prezentowanych w katalogu obiektów – na przykład zachowane esesmańskie archiwa, jest chroniona i w oryginale pokazywana jedynie specjalistom i badaczom. Podobnie jest z przedmiotami, które – przede wszystkim ze względu na przyjęty tok narracji lub też wymagania konserwatorskie – nie znalazły swego miejsca w obrębie istniejącej wystawy muzealnej.

 

WERSJA TYLKO ANGIELSKA

Rok wydania 2015
Stan New
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie